Ladataan Tapahtumat

Oletko aina halunnut matkustaa Poriin? Niin mekin!

Tervetuloa mukaan Gallen-Kallelan Museon ystävien retkelle Poriin lauantaina 6.6.2026.

Alustava ohjelma, johon voi tulla pieniä muutoksia:

  • Matka alkaa klo 8 Kiasman tilausajoneuvopysäkiltä.
  • Vierailu Juséliuksen mausoleumilla Käppärän hautausmaalla.
  • Ruokaisa brunssi Porin Sokos Vaakunassa.
  • Opastus Porin taidemuseossa näyttelyssä Contra Conservatio. Lisätietoa näyttelystä
  • Omatoiminen vierailu Satakunnan museossa.
  • Opastettu kierros ”Saviseudun shamaanin” Alpo Jaakolan patsaspuistossa. Lisätietoa Alpo Jaakolan patsaspuistosta
  • Paluu Kiasmalle noin klo 20:30-21

Mitä retken lippu kattaa: Matka Helsinki – Pori – Helsinki ja lyhyet introt teemaan bussimatkalla, brunssin, opastuksen Porin taidemuseossa, opastuksen ja sisäänpääsyt Alpo Jaakolan patsaspuistossa sekä kahvit ja pullat. Juséliuksen mausoleumiin on vapaa pääsy.

Mitä retken lippu ei kata: Porin taidemuseoon ja Satakunnan museoon on 10€ pääsymaksu. Jos sinulla ei ole Museokorttia, varaudu tähän lisäkustannukseen, jota Gallen-Kallelan Museo ei kustanna. Huom: Satakunnan museon kierros on vapaaehtoinen eikä sisällä opastusta.

Voit ostaa lipun Porin retkelle verkkokaupastamme tai museon kassalta. Museon ystäväkerhon, Liekin jäsenille matka on 10% edullisempi.  Osta lippu verkkokaupastamme

Tiedustelut info@gallen-kallela.fi

 

Artikkelikuva: Pori-hihamerkki,  Keski-Suomen museo, Finna; Porin taidemuseo, tuntematon valokuvaaja,  1980–1989. Satakunnan museo, Finna.

Tietoa esteettömyydestä

Tutustuthan museon esteettömyystietoihin sekä turvallisemman tilan ohjeisiin ennen museovierailua. Esteettömyystiedoista löydät tärkeää tietoa parkkipaikan ja wc-tilojen sijainnista sekä rakennusten esteettömyydestä.

Esteettömyys

Turvallisemman tilan ohjeet

Esteettömyys
Tarvaspää kesällä

Ajankohtaista

Tutustu museon ajankohtaisiin näyttelyihin, tapahtumiin, opastuksiin sekä ajankohtaisiin tiedotteisiin.

Ajankohtaista