Maryn sormenjäljillä -konsertti Yle Areenassa
Minna | 25.5.2025
Ihastuttava Maryn sormenjäljillä -konserttisarjan äitienpäivänä nauhoitettu konsertti on nyt kuunneltavissa Yle Areenassa aina 22.06.2025 asti. Rakastetun konserttisarjan viidennessä osassa teemana ovat äitiyden ilot ja surut.
Pianisti Tiina Karakorven luoma Maryn sormenjäljillä -konserttisarja esittelee taiteilija- ja ajattelijanaisia eri vuosisadoilta. Konsertissa kuullaan pianisti Mary Gallen-Kallelalta (1868–1947) säilyneen nuottikokoelman antia hänen vanhalla Schiedmayer-flyygelillään. Lisäksi ohjelmassa on Suomen historian säveltäjänaisten musiikkia, Tiina Myllärisen säveltämä kantaesitys sekä Helena Ruuskan tarinoita Maryn elämästä.
Konsertissa kuullaan Maryn nuottikokoelmasta muun muassa Chopinia, Bachia ja Palmgrenia sekä suomalaisten naissäveltäjien lauluja 1800-1900 lukujen taitteesta.
Esiintyjät:
Meeri Pulakka, sopraano; Helena Ruuska, puhe; Tiina Karakorpi, piano
Linkki YLE Arenaan: Konsertti-ilta Gallen-Kallelan Museossa
Ajankohtaista
Tutustu museon ajankohtaisiin näyttelyihin, tapahtumiin, opastuksiin sekä ajankohtaisiin tiedotteisiin.
Museon kokoelmat
Museon kokoelmat kertovat tarinaansa Akseli Gallen-Kallelan taiteesta, elämästä ja mielenkiinnon kohteista.