Tiedustele opastusta kevään 2025 näyttelyymme Aleksandra Ionowa – näkyjä henkimaailmasta ja rauhasta

2

Varaa opastus kevään näyttelyymme Aleksandra Ionowa – näkyjä henkimaailmasta ja rauhasta 8.2.-1.6.2025

Gallen-Kallelan Museossa helmikuussa 2025 avautuva näyttely Aleksandra Ionowa – näkyjä henkimaailmasta ja rauhasta nostaa esiin suomalaisen taiteilijan, josta monet eivät ole aiemmin kuulleet. Aleksandra Ionowan (1899–1980) lähipiiri tunsi hänet ihmeellisenä mystikkotaiteilijana, jolla uskottiin olevan tärkeä rooli ihmiskunnan henkisessä kehityksessä. Ruotsalaistaiteilija Hilma af Klintin tavoin Ionowa teki taidettaan henkimaailman ohjauksessa. Näyttelyn on kuratoinut taiteen ja uskonnon tutkija, FT Nina Kokkinen. Lue lisää näyttelystä.

Toimi näin:

  • Valitse itsellesi ja ryhmällesi sopiva päivä. Huomaathan, että emme ota ryhmävarauksia vastaan avointen yleisöopastusten aikaan: talvikaudella lauantaisin klo 15-16 ja sunnuntaisin klo 13-14. Yleisöopastuksille on varattu myös 15.5. jälkeen keskiviikot klo 13-14 sekä klo 16 jälkeen. Avoimet yleisöopastukset eivät ole ryhmävierailijoille tarkoitettuja opastuspalveluita.
  • Jos ryhmäsi koko on yli 25 hlö varaathan kaksi peräkkäistä opastusta. Museomme on pieni ja intiimi. Isoille ryhmille suosittelemme lämpimästi myös Tarvaspää Café Zocerian kahvilapalveluita. Opastukset on helppo jakaa ryhmiin, jos pääsee samalla herkuttelemaan kahvilaamme!
  • Lähetä meille sähköpostia info@gallen-kallela.fi. Kerro meille toiveajankohtasi, ryhmän koko, kielitoiveet. Olemme sinuun yhteydessä mahdollisimman pian.

Opastusten kesto on 45 minuuttia. Opastusten hinnat arkisin 85€/45 min ja viikonloppuisin ja pyhäpäivinä 95€/45 min. Opastamme suomeksi ja englanniksi kaikkina päivinä. Opastukset ruotsiksi, venäjäksi ja ukrainaksi onnistuvat myös valittuina ajankohtina. Lisää palveluistamme ryhmävierailijoille

Tiedustelut ja opastusvaraukset näyttelyyn: info@gallen-kallela.fi

Artikkelikuva: Aleksandra Ionowa: Kukka Alli Paasikivelle. Teoksen kuvaa on rajattu.